Wycieczka do Kamionki

Dnia 16.09.2015r odbyła się wycieczka do miejscowości Łyna i Kamionka. Program wycieczki obejmował przyjazd do miejscowości Łyna, zwiedzanie atrakcji na terenie Garncarskiej Wioski (garncarni, kuźni, izby regionalnej, stodoły mazurskiej, teatru wiejskiego, Rajskiego Ogrodu), lekcję przyrodniczą w kinie, warsztaty rzemieślnicze (lepienie z gliny) oraz Warmińską ucztę. W wycieczce wzięli udział uczestnicy i terapeuci Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dobrym Mieście.

Pierwszym ze zwiedzanych miejsc była Wioska Garncarska, w której odtwarzane są stare, ginące zawody, kultywowane dawne tradycje i obyczaje.  Uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć istniejącą dwieście lat stodołę mazurską, poznać historię teatru wiejskiego, izbę regionalną, kuźnię oraz ekspozycje sprzętów gospodarstwa mazurskiego. W każdym
z wyżej wymienionych miejsc można było zapoznać się ze starodawnymi rekwizytami służącymi do wykonywania pracy. Kolejnym miejscem zwiedzania był Rajski Ogród, w którym mieści się wiele różnorodnych gatunków roślin,  który  podzielony jest także na trzydzieści tematycznych zakątków. Jako grupa zwiedziliśmy kilka z nich, były to między innymi: słoneczny, malinowy, rajski staw, kamienny, bursztynowy. Podczas spaceru po przepięknym, pokazowym Rajskim Ogrodzie podopieczni mogli wziąć udział w bardzo ciekawych warsztatach, konkursach i pokazach fizycznych. Miłym i relaksującym odpoczynkiem po spacerze była projekcja filmu przyrodniczego w 3D w Kinie Przyrody.

Największą atrakcję stanowiły warsztaty rzemieślnicze lepienia z gliny. Każdy z uczestników wycieczki miał przygotowane własne stanowisko pracy, na którym pod bacznym okiem instruktorów mógł wykonać dowolną pracę z gliny.

Po przyjemnej pracy organizatorzy wycieczki przygotowali Warmińską Ucztę, na której to zostaliśmy poczęstowani zupą własnego wyrobu. Zaskoczeniem dla wszystkich uczestników wycieczki był kuch mazurski – oryginalny placek wykonany przez miejscową kuchnię. Ostatnim punktem programu  był przyjazd do miejscowości Łyna i spacer po Rezerwacie Krajobrazowym do „Źródła rzeki Łyny”.

Instruktor terapii zajęciowej:

                                                                                                                                                       Agata Wojtczak