Kolejny Kiermasz Świąteczny

Kiermasz Świąteczny  –  czyli jak Ksawery spotkał się z Mikołajem

gajuszDialog, który rozpoczął się skoro świt 6 grudnia br. nie zwiastował niczego dobrego. Orkan nazwany przez meteorologów Ksawerym i patron dnia Św. Mikołaj zawarli porozumienie i potraktowali organizatorów Kiermaszu Świątecznego połączonego z podsumowaniem projektu „My też możemy być mistrzami” bardzo surowo. Huraganowy wiatr w zestawieniu ze śnieżycą musiał spowodować wśród mieszkańców Dobrego Miasta i okolic dylemat, czy mimo chęci obejrzenia atrakcji, które przygotowali organizatorzy, nie pozostać jednak w domu. Tym większy szacunek dla tych wszystkich, którzy mimo przeciwności dotarli do zmienionych nie do poznania wnętrz Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Dobrym Mieście. Wnętrza zamieniły się w salę koncertową i sale wystawowe. Zanim jednak podopieczni Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym wspólnie z terapeutami zaprezentowali, mimo wszystko licznie zebranej publiczności swoje dokonania, na Krytej Pływalni „Na Fali” odbyły się zawody pływackie podsumowujące projekt „My też możemy być mistrzami”. Osoby niepełnosprawne z terenu powiatu olsztyńskiego rywalizowały w zawodach pływackich, prezentując nabyte od maja umiejętności. „My też możemy być mistrzami” to  już szósta edycja projektu, którego celami były: zachęcenie grupy osób niepełnosprawnych do korzystania ze wspaniałej formy rehabilitacji, jaką jest obcowanie z wodą, nauka pływania, integracja poprzez korzystanie z obiektu użyteczności publicznej. Elementem projektu było także zorganizowanie zawodów, które stały się okazją do spotkania integracyjnego uczestników projektu. Niespodziewane okoliczności przyrody uniemożliwiły przyjazd dwóch grup z Olsztynka (zawrócili w połowie drogi) oraz Biskupca. Z tym większą radością powitaliśmy grupę z DPS w Jezioranach, która podjęła rywalizację z pływakami z Dobrego Miasta. Organizatorzy postarali się, by konkurencje były dostosowane do indywidualnych możliwości uczestników, wykorzystując przy tym wiele możliwości dobromiejskiego obiektu. Zawody odbyły się w następujących dyscyplinach indywidualnych:

– wyścig na dystansie 25 metrów stylem dowolnym,

– pokonanie zjeżdżalni na czas,

– wyławianie „na oślep” przedmiotów z  basenu,

oraz drużynowych:

– przeciąganie liny,

– wyścigi raków, najsilniejsze ramiona, przekazywanie skarbów.

Realizacja projektu stała się możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Urzędu Miejskiego w Dobrym Mieście.

Ciąg dalszy spotkania, połączony z uroczystym wręczeniem medali i nagród oraz występami artystycznymi zespołu z WTZ Dobrym Mieście,  integracyjnej  grupy muzycznej jak również grupy tanecznej „Niepokorni”, miał miejsce w sąsiadującym z basenem budynku Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II. Podsumowanie projektu stało się też okazją do zaprezentowania mieszkańcom Dobrego Miasta małych dzieł sztuki i przedmiotów użytkowych  powstałych w placówkach prowadzonych przez dobromiejskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Spotkanie pozwoliło również na krótkie podsumowanie 50 lat działalności rodziców w Polsce na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Wydaje się, że dobrym podsumowaniem wydarzenia, którego byliśmy świadkami, może być stwierdzenie, że żadne kataklizmy nie mogą pokonać pozytywnych emocji, chęci pomocy innym, zaangażowania w słuszne idee, a przede wszystkim świątecznej atmosfery ludzkiej życzliwości.

Do zobaczenia za rok.

Wojciech Gajewski

Zdjęcia z basenu, występów i wystaw do obejrzenia w naszej galerii.

Poniżej zaś impresja z występu tanecznego: