Nasi wysłannicy w Gołdapi

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Dobrym Mieście zostało wybrane do zaprezentowania Gminy Dobre Miasto na VI Festiwalu Cittaslow w Gołdapi. Wyjazd odbył się dnia 09.05.2015r.

Terapeutami  odpowiedzialnymi za festiwal były Agata Wojtczak i Monika Wiśniewska. Do wzięcia udziału w festiwalu zostało wybranych pięciu uczestników: Suchecka Marzena, Siwek Zofia, Szczygielski Zbigniew, Jóźwik Marcin, Gaudyński Bolesław.

Gospodarzem wyżej wymienionego wydarzenia było miasto Gołdap, które podobnie  jak Dobre Miasto zrzeszone jest w sieci miast Cittaslow. Nasza Gmina zgłoszona została do dwóch konkursów: ,, Na najpiękniejszego ślimaka i ,,Na najoryginalniejsze stanowisko”.

Po przybyciu na miejsce za zadanie mieliśmy przygotować stoisko Dobrego Miasta, na którym przedstawiliśmy prace uczestników  w formie ekspozycji i wystawy. Część wystawionych prac uprzednio przygotowanych przez pracownie WTZ Dobrego Miasto tematycznie nawiązywała do festiwalu. Były to między innymi: drewniane statuetki i zawieszki, maskotki, torby z aplikacjami, drewniane ozdoby do kwiatów, formy z masy solnej. Wszystkie wyżej wymienione rzeczy były w kształcie ślimaka, kolorystki głównie pomarańczowej, nawiązujące do logo festiwalu.

Na naszym stanowisku rozdawaliśmy ciasteczka w kształcie ślimaka przygotowane prze pracownię gospodarstwa domowego, filcowe  ślimaczki  wykonane przez pracownię komputerową, jak również ulotki promujące naszą gminę, kolorowanki z zabytkami Dobrego Miasta oraz cukierki z lokalnej ,,Jutrzenki”. Dodatkowym atutem naszego stoiska była jedna z uczestniczek przebrana w strój ślimaka, która spotkała się z wielką aprobatą gości festiwalu, zwłaszcza dzieci.

Poza ekspozycją wyrobów i prac tematycznie związanych z festiwalem, grupa uczestników przybliżyła historię Dobrego Miasta poprzez specjalnie do tego zaaranżowane  utwory  wokalno – instrumentalne, które wykonywała przed naszym stoiskiem.

Podczas Festiwalu specjalna komisja dokonywała oceny stoisk miast członkowskich Cittaslow. Ocenie podlegały: ogólny wygląd stoiska, zakres materiałów promocyjnych, oznakowanie i wystrój stoiska, zgodność stoiska z ideami ruchu Cittaslow. Nasze miasto w tej kategorii zajęło pierwsze miejsce. Zajęliśmy również drugie miejsce w kategorii Turnieju Miast. Ocenie w tym konkursie podlegało ogólne zaangażowanie i promowanie idei Cittaslow poszczególnych miast podczas festiwalu.